Włókno jako podstawowy składnik wykładziny

Istnieją cztery podstawowe włókna, na których opiera się produkcja wykładzin dywanowych. Każdy rodzaj ma swoje mocne strony.

Decydując się na zakup wykładziny powinni Państwo kierować się cechami włókna, które najlepiej odpowiada Państwa wymogom i preferencjom.

Poniżej prezentujemy i opisujemy po krótce najważniejsze cechy poszczególnych włókien:

  • Nylon
    Nylon jest droższyod innych włókien syntetycznych wykorzystywanych w produkcji wykładzin, ale również najczęściej używanym od początku lat 60-tych. Nylon jest najbardziej wszechstronnym w użyciu materiałem, pozwalającym stworzyć szeroką gamę wykładzin do różnego rodzaju obiektów. Znajduje zastosowanie przy produkcji wykładzin pętelkowych jak i strzyżonych. Jest trwały, sprężysty i podatny na barwienie. Nowo opracowywane rodzaje nylonu charakteryzują się również niespotykaną miękkością. Jako materiał nieodporny na zaplamienia, w procesie produkcji zabezpieczany jest specjalnymi środkami, zapobiegającymi wchłanianiu brudu i wszelkiego rodzaju płynów.

  • Polipropylen (wymiennie nazywany Olefin)
    Udział włókien polipropylenowych w produkcji wykładzin dywanowych zaczął dynamicznie rosnąć w początkach lat 80-tych. W przeciwieństwie do innych włókien polipropylen nie chłonie wody, co powoduje konieczność użycia specjalnej techniki barwienia SOLUTION DYED. Proces ten polega na barwieniu włókna już w procesie jego produkcji (wyciskania). Kolor staje się wtedy cechą włókna, nie można go usunąć. W ten sposób mamy pewność, że wykładzina nie wyblaknie, nawet w pomieszczeniach o silnym nasłonecznieniu, po użyciu wybielacza i innych środków chemicznych. Jako włókno nie tak sprężyste jak np.: nylon, polipropylen sprawdza się w produkcji wykładzin pętelkowych, gdzie nacisk położony jest głównie na trwałość wykładziny.

  • Poliester
    Poliester cechuje duża delikatność i wyrazistość kolorystyczna, jest to również włókno naturalnie odporne na zaplamienia i blednięcie koloru. Pomimo braku takiej sprężystości jak nylon, przy odpowiedniej obróbce technologicznej, poliester doskonale się sprawdza w produkcji wykładzin.
    Wykładziny poliestrowe generalnie występują jako wykładziny strzyżone i są najczęściej tańsze od wyrobów z nylonu.

  • Wełna
    Wełna, jako materiał odkryty najwcześniej, używany jest w procesie produkcji wykładzin i dywanów dłużej niż jakiekolwiek inne włókno. Pierwsze ślady prowadzą już do roku 3000 p.n.e., kiedy to wełniane dywany i chodniki były oznaką bogactwa i prestiżu ich właścicieli. Wełna nie jest odporna na zabrudzenia, włókno chłonie również płyny, ale wykładzina z włókna cechuje się trwałością (niektórzy twierdzą nawet, że ‘pięknie się starzeje’). Jednakże wysoka cena produktów z wełny powoduje, że stanowią one jedynie 1% rynku wykładzin i dywanów.

Przeważająca ilość produkowanych wykładzin to mieszanka włókien opisanych powyżej. Celem tego jest wykorzystanie najlepszych cech każdego z nich, zapewnienie wysokiej jakości wyrobu jak i jego trwałości.